42nd Festival PAF Tachov 6th - 8th March 2020.  Deadline for accepting the competition works February 15th 2020

Submission of competition works starts on 1st of January 2020

List of films and the projection time schedule

Friday, March 24, 2017


19:00

Lion fish new pirates of the caribbean / Perutýn - nový pirát karibiku / DE Ulf Marquardt

20:00

  • The perfect pond / Perfektní rybník / AV prezentace / BE Filip Staes
  • Indonesia - New frontier of underwater life / Indonézie - nová hranice podvodního života / AV prezentace / IT Massimo Giorgetta
  • Heartcore Daniel Exner / Srdcař Daniel Exner / CZ Miroslav Náplava
  • Protheus hunters / Protheus lovec / SV Ciril Mlinar
  • Autumn in a fjord / Podzim na fjordu / CZ Hugo Habrman
  • Anguilla Anguilla / Úhoř říční / CZ Jan Klepič
  • Life in the blue / Život v modré / SP Rafa Herrero Massieu
  • Budapest Inferno - The secret of the Molnár János Cave / Tajemství jeskyně János Molnár / HU Lerner Balazs


Saturday, March 25, 2017

8:30

  • Where the sun touches the ice age / Tam kde se slunce dotýká doby ledové / GE Cathrin a Michael Müller
  • Maldives 2017 freediving and an unique experience with sharks / Maledivy 2017 volné potápění a unikátní zážitek se žraloky / CZ Světlana Jägerová
  • Night Milada / Noční Milada / CZ Jan Kepič,
  • Retro diving / Retro potápění / CZ Vlasta Urban

9:00

  • Satan is a fish / Satan je ryba / BE Olivier Van Den Broeck
  • Life on the Rocks / Život na skalách / NL Robert Hughan
  • My Way / Jak to vidím já / BE Johan De Smedt
  • The sea / Moře / NL Ronald Faber
  • The Baťa Channel - revivification of a dream / Baťův kanál - vzkříšení snu / CZ Miroslav Náplava
  • Im blauen Rampenlicht / V modrém světle divadla / AV prezentace / DE Milan Czapay
  • Underwater remembering / Potápěčské vzpomínání / CZ Hugo Habrman
  • Heartcore Petr Klier / Srdcař Petr Klier / CZ Miroslav Náplava

11:00

  • Painting - Prize giving to winners of the Children's Artwork Competition / MALBA - Předání cen - Dětská výtvarná soutěž
  • Water Cycle / Koloběh vody / SV Ciril Mlinar
  • Ceramic - Prize giving to winners of the Children's Artwork Competition / KERAMIKA - Předání cen - Dětská výtvarná soutěž 


11:30

  • Lecture - Cenderawasih Bay Danny Van Belle / Přednáška - záliv Cenderawasih / BE Danny Van Belle

12:15

  • The golden rock / Zlatá skála / AV prezentace / BE Danny Van Belle
  • Projection of author's portfolios - 45 authors from 15 countries / Autorská portfolia - 45 autorů z 15 zemí
  • 10.000 miles away from Hrimezdice / 10.000 mil od Hříměždic / CZ Vlasta Urban


13:00

  • Ceremony - plaques handover to authors of films and photographs / Předání plaket autorům filmů a fotografií
  • Lecture - Sulawesi - fire and water, life and death / Přednáška - Sulawesi - oheň a voda, život a smrt / CZ Ivan Vychodil

14:00

  • If ABC is told / Když se řekne ABC / CZ Václav Kechner 
  • Water - spring of life / Voda - pramen života / GE Milan Czapay
  • Heartcore Jindřich Böhm / Srdcař Jindřich Böhm / CZ Miroslav Náplava

15:00

  • Lecture - Shark lady - Story of sharks - myths and episodes / Předáška -  Žraločí žena - příběh žraloka - Mýty a příběhy / CZ Daniela Koteková

16:00

  • CEBU - divers paradise / CEBU - ráj potápěčů / CZ Robert Janda
  • Underwater senses / Podvodní smysly / IT Leonardo Sergiani
  • Caribbean: The Hunter / Karibik: die Jäger / Karibik: Lovec / GE Florian Guthknecht

 logo1

tachov2

 SomethingSpecial8